Kaffeservis, "Flora Danica", 32 delar

Kaffeservis,
Kaffeservis,
Kaffeservis,
Kaffeservis,
Kaffeservis,
Kaffeservis,
Kaffeservis,
Kaffeservis,
Kaffeservis,
Kaffeservis,

Klubbat för:

42000 SEK

Utropspris

35 000-40 000 SEK

KAFFESERVIS, 32 delar, Danmark 1900-tal, "Flora Danica ", Den Kongelige Porcelainsfabrik, porslin, polykromt målad dekor av olika växter ur den danska floran, förgylld kantbård, märkta Royal Copenhagen, Denmark, bestående av 10 kaffekoppar med fat, 10 moccakoppar med fat, 10 assietter, en sockerskål, ett kakfat på fot, modellnummer 3597, 3618, 3573, 3502, 3511, assietternas diameter 19,5 cm, kakfatets höjd 12 cm

2131

2016-12-07