Kandelabrar Alexander I Ryssland

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

125 000-150 000 SEK

KANDELABRAR, ett par, högklassiga arbeten, sannolikt S:t Petersburg, Alexander I, för vardera tre ljus, brännförgylld och mörkpatinerad brons, fyrkantigt postament med antikiserande reliefdekor av flammande offeraltare, sidorna med maskaroner, uppsvängt krön med emblem av vinlövskvist, stående karyatid bärande ljusarmar med akantushölster, urnformade ljuspipor med bladornament, mitten med ljuspipa i form av urna med lock, godronnerad botten, uppsvängda hänklar, fronten med Mercurius, krönt av flamma, lösa manschetter, höjd 61 cm, smärre slitage, en arm med mindre lagning

LITTERATUR:
K. A. Soloviev: Russkaya Osvetitelnaya Armatura, Gosudarstvennoye Izdatelstvo, 1950, jämför kandelabrar i Ostankino palatset, Moskva bild 241 & 242
Igor Sychev: Russian Bronze, Moskva 2003, sidan 99 jämför identiska dekorelement under ljuspipan på ampel tillverkad av Friedrich Bergenfeldt, S:t Petersburg, omkring 1805, ursprungligen i tsar Alexander I:s resident på Eremitaget, därefter i Pavlovsk

Auktionens kandelabrar har dekorelement som återgår på ett par kandelabrar i Ostankino palatset, Moskva. Såväl de karaktäristiska ljuspiporna, en utveckling från det sena 1700-talet, som postamentets förgyllda emblem överensstämmer. Vidare finns beröringspunkter med dekorelement ur Friedrich Bergenfeldts produktion, i en ampel för Alexander I:s residens i Eremitaget som senare överflyttats till Pavlovskpalatset. De bladhölstrade element som finns under ampelns droppskålar återfinns i samma utförande och position i auktionens kandelabrar, liksom i locken på den mittersta urnan.

2024

2016-12-07