Kandelabrar empire
Klubbat för:
30000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, empire, sannolikt Österrike, för vardera tre ljus, brännförgylld och mörkpatinerad brons, postament med akantusbård, emblem av lyror och växtornament, stående karyatid bärande urna krönt av rökpelare, akantushölstrade ljusarmar, höjd 46 cm, slitage, mindre dekorelement saknas, ett senare emblem
2013
2016-12-07