Kanna silver Axel Hedlund S:t Petersburg

Klubbat för:

12000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

KANNA, av Axel Hedlund, S:t Petersburg 1799-1826, oval, bukig, delvis godornnerad, uppsvängd hänkel med punsad akantusdekor, graverat monogram AN, höjd 23,5 cm, vikt ca 802 g, i botten stämplad "1", smärre bucklor

Axel Hedlund fick sitt mästrstycke godkänt i Stockholm och flyttade till S:t Petersburg år 1799. Han hade stora beställningar till Hovkontoret, bl. a. guldservisen till tsarevitj och serviser till Vinterpalatset.

PROVENIENS

2206

2016-12-07