Kanoper 1 par, Retour d´Egypte

Klubbat för:

25000 SEK

Utropspris

35 000-40 000 SEK

KANOPER RETOUR d'EGYPTE, ett par, 1800-talets första hälft, fronten med pseudo-hieroglyfer, krönta med faraohuvud respektive lejon, patinerad brons, postament av marmo giallo siena, höjd 34 cm, slitage, nagg, ett lock med lagning, ett lock fastlött

2151

2016-12-07