Karl Johannes Dörnberger, Gatuscen från Paris
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
80 000-100 000 SEK
CARL DÖRNBERGER
Norge 1864-1940
Gatuscen, Paris (Boulevard des Batignolles)
Signerad och daterad "Dörnberger 1885". Olja på duk , 40.5 x 32.2 cm.
Motivet är hämtat från Boulevard des Batignolles i 17:de arrondissementet i Paris där Dörnberger i flera år delade en lägenhet tillsammans med den finländske konstnären Axel Gallen-Kallela (1865-1931) Målningen torde vara ett av Dörnbergers främsta verk. 2013 hölls en utställning på Gallen-Kallela museet i Esbo, Finnegutten och grötmålaren, vilken belyser de bägge konstnärernas bohemliv i Paris under 1880-talet.
Mannen i den blå jackan i förgrunden visar likhet med mannen i en målning av Eero Järnefelt (1869-1958), Le Franc, marchand de vin, Place de Clichy, från 1888 (Atheneum), till vilken Gallen-Kallela traditionellt ansetts ha stått modell. I det skandinaviska konstnärskollektivet i Paris på 1880-talet var det vanligt att konstnärer använde sig av kolleger som modeller. Samma år som den aktuella målningen utfördes målade Gallen-Kallela en tavla med motiv från samma gata, Pariserboulevard (Åbo Konstmuseum), i vilken konstnären i bakgrunden införlivat en man klädd på liknande vis som mannen i Dörnbergers målning. Dörnberger har själv stått modell till en målning av Gallen-Kallela, "Bohéme", från 1888 (Atheneum), vilken föreställer Dörnberger läsande en tidning i deras gemensamma lägenhet på Boulevard des Batignolles. 1887-88 utförde Järnefelt en teckning i Paris föreställande Dörnberger spelande gitarr (L. Wennervirta, Eero Järnefelt ja hänen aikansa 1863-1947, 1950, ill. s. 59). Edvard Munch målade 1889 Dörnbergers porträtt i Paris (Museum der bildenden Künste, Leipzig).
3201
2016-12-08