Karott med lock, 1800-talets andra kvartal

Klubbat för:

8000 SEK

Utropspris

6 000-8 000 SEK

JACOB LENHOLM (guldsmed i Stockholm 1827-1840), karott med lock, stockholmsarbete i Karl Johan, stämplad I.LENHOLM, pläter, locket med akantusknopp och godronnerad kant, karotten med räfflad kantbård, svarvat och svärtat handtag i trä, höjd 16, diameter 26 cm, smärre slitage, handtaget med mindre defekt

LITTERATUR:
Björn Hedstrand: Nysilver, Västerås 1978, sidan 4, sidan 5 & 9 jämför föremål tillverkade i pläter av Jacob Lenholm

Silversmeden Jacob Lenholm fick den 14 september 1831 Kommerskollegiums tillstånd att tillverka pläterarbeten. Lenholm deltog med pläterarbeten i Slöjdexpositionen i Stockholm 1834, där han omnämndes som den enda pläterfabrikanten i landet.

2111

2016-12-07