Konsolbord, gustavianskt med skiva av porfyr
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, skiva av Blybergsporfyr från Elfdals Porphyrverk, träskuren dekor, delvis originalförgyllt med polerat guld och slagmetall, sarger med blå botten och genombruten växtornamentik, pärlstav, hörnfleuronger, fronten med medaljong i gips, motiv av klassicerande kvinnogestalt med lyra, överkragade ben med kannelering, fotkryss med pinjekotte, höjd 80, 60 x 37,5 cm, slitage, dekorskador och retuscher, mindre dekorkomplettering, skivan med smärre nagg
2176
2016-12-07