Konsolbord med skiva av porfyr
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000-50 000 SEK
KONSOLBORD, sengustavianskt, sannolikt göteborgsarbete, möjligen Pehr Gustaf Bylander (spegelfabrikör och bildhuggare i Göteborg 1804-1852), träskuren dekor, pastellage och bly, framtagen originalförgyllning och bemålning, skiva av Blybergsporfyr från Elfdals Porphyrverk, sargen med blad- och pärlstav, fronten med vinlövsbård, ben i form av bevingad karyatid med huvuddok, bemålad fotplatta, höjd 79,5, 57 x 32 cm, slitage, lagningar, retuscher, skivan lagad, nagg
Konsolbordet har en vinlövsbård gjuten i bly på sargen, denna dekortyp förekommer sällan i Stockholm utan associeras med arbeten av spegelfabrikören och bildhuggaren Pehr Gustaf Bylander i Göteborg. Möjligen är konsolbordet ett arbete från hans framstående verkstad.
2168
2016-12-07