Konsolbord sengustavianska stockholmsarbeten
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
75 000-100 000 SEK
KONSOLBORD, två mycket snarlika, sengustavianska stockholmsarbeten, för väggmontering, träskuren dekor och pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall, bronspatinerade detaljer, sarg med akantus- och dukatstav, skulpterade bevingade gripar efter förlaga av Louis Masreliez, utförda i Ernst Philip Thomans krets, svärtad fotplatta, lunettformad skiva av cararamarmor, ena bordet märkt N:o 1, höjd 83, 71 x 35 cm, smärre lagningar, kompletteringar
Gripen blev under den sengustavianska eran ett personligt emblem för hertig Karl, sedermera Karl XIII, efter att han vid Gustav III:s kröning blivit hertig av Södermaland där gripen ingår i landskapsvapnet. Genom formgivaren Louis Masreliez och hovbildhuggaren Pehr Ljung kom den mytiska väktargestalten av bli en del av scenografin i miljöerna kring hertigen. Särskilt påtagligt blir detta i interiörerna på Rosersbergs slott, där Pehr Ljung och Ernst Philip Thoman visualiserat fabeldjuret i övre drabantsalen, hertig Karls audiensrum och hertiginnans sängkammare. Gripen ingick ofta som ett populärt dekorelememt i alla typer av inredningar och möbler under sengustaviansk tid och empiren.
2085
2016-12-07