Konsolbord sengustavianskt av Jonas Frisk
Klubbat för:
28000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, signerat J.Frisk samt med Stockholms hallstämpel, träskuren dekor och pastellage, sargornament i bly, förgyllt och bemålat, sargen med akantusbård, växtornamentik och lejonmaskaron, främre benen bladhölstrade med karyatidbyster och avslutande tassfötter, bakre benen med romber och växtornamentik, skiva av carraramarmor, fotplatta målad i carrara- och portoroimitation, höjd 85, 93,5 x 38 cm, slitage
2003
2016-12-07