Konsolbord tillskrivet Jonas Frisks verkstad

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

JONAS FRISKS VERKSTAD (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824) tillskrivet, konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, i den egyptiserande stilen, lunettformat, träskuren dekor, bly och pastellage, förgyllt med polerad guld och slagmetall samt delvis bronspatinerat, sargen med bård av kymation, palmetter och fleuronger, undersidan med godronnerad baldakin, benen helt skulpterade med egyptiska karyatidbyster, a la greque och kannelyrer, avsmalnande bladhölstrade bockben, skiva av bleu turquin, höjd 85, 75 x 38 cm, slitage, dekorskador, delar saknas, lagningar, sprickor

LITTERATUR:
Bo Vahlne: Nyinredningen av Rosersbergs slott 1797-1818, Stockholm 1988, sidan 116 jämför pelarbord i form av en tripod
Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 212 jämför snarlikt konsolbord
Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, årsbok för Statens konstmuseer 37, Stockholm 1991, se Ursula Sjöbergs artikel om Jonas Frisk, sidan 113ff, sidan 123 & 125 jämför bilder

2086

2016-12-07