Konsolur rokoko Hans Wessman
Klubbat för:
60000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
HANS WESSMAN (urmakare i Stockholm 1765-1805), konsolur, stockholmsarbete i rokoko, signerad Hans Wessman Stockholm, träskuren dekor av akantus, rocailler och voluter, förgyllt med polerat guld och slagmetall, polykromt bemålat fodral med ströblomster, montering av brännförgylld brons med sittande Harlekin och tupp, hel- och halvslag, dragnyckel och pendel medföljer, höjd 104,5 cm, slitage, smärre lagningar, urtavlan med mindre bortfall
PROVENIENS:
Häringe slott, Södermanland
2076
2016-12-07