Lampe à bouillette omkring 1800

Klubbat för:

17000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

LAMPE A BOUILLETTE, omkring 1800, för två ljus, brännförgylld brons, foten med lagerstav, kannelerad pelare, godronnerade ljuspipor med fleuronger, höj- och sänkbar skärm i bemålad plåt, lösa manschetter med pärlstav, höjd 53,5 cm, smärre slitage, senare låsskruv

2012

2016-12-07