Lars Jacob von Röök, motiv från Tivoli
Klubbat för:
14000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
LARS JACOB VON RÖÖK (1778-1867): Motiv från Tivoli med Villa d'Este i fonden, signerad Röök, sannolikt utförd under konstnärens resa till Rom 1808, gouache på papper, 35 x 46,5 cm
LITTERATUR:
Katalog över Norrköpings konstförenings samlingar (1910), sidan 28, nr 222, möjligen identisk med den akvarell som upptas i katalogen föreställande "Villa d´Este, nära Tivoli"
Röök besökte Italien flera gånger. Den här målningen torde vara utförd under hans första, årslånga Rom vistelse 1808, då det är känt att han tecknade i Tivoli tillsammans med Pierre Athanase Chauvin. Röök och hans franske konstnärskollega Chauvin arbetade i närbesläktad stil i sina italienska vedutor. Dans och musik sysselsätter en grupp sorglösa sydlänningar i förgrunden. I bakgrunden syns parken och till vänster reser sig villan med Pirro Ligorio´s loggia, kyrktornet som skymtar tillhör Santa Maria Maggiore. Bilden är mycket representativ för hur tidens nordiska konstnärer såg på Italien och italienarna, motivkretsen upplevdes som exotisk och det fanns ett avstånd i förhållandet mellan konstnärerna och det italienska folkliv de skildrade. I denna bild är avståndet dubbelt: konstnären är inte delaktig i händelserna, och betraktar dessutom den uppsluppna dansen ovanifrån och på håll.
Martin Olin skriver i sin artikel hämtad ur boken Till Rom - Nordiska konstnärer i Rom under 150 år, utgiven 2010, följande: "Romantikens nordiska konstnärer var inte ute efter att avporträttera verkliga italienare och deras tillvaro, de framställde typer i typiska situationer. Man skulle idag kanske snarare tala om stereotyper. Italienarna var svartsjuka, hetsiga och våldsamma, och samtidigt naiva, sorglösa och vidskepliga. De konstnärer som hade ögonen öppna såg en annan verklighet, men det fanns ett slags överenskommelse att genrekonsten skulle visa ett soligt, ruintäckt söndagsitalien med folkliga typer i traditionella dräkter. Ett portalverk är schweizaren Léopold Roberts ´Återkomsten från pilgrimsfärden till Madonna dell´Arco´ (1827, Louvren). Målningen visar en grupp festklädda bönder i neapeltrakten som skrattande och dansande till tonerna av tamburin och mandolin återvänder från de religiösa festligheterna."
2106
2016-12-07