Läslampa , Karl Johan
Klubbat för:
13000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
LÄSLAMPA, sannolikt stockholmsarbete, Karl Johan, för ett ljus, brännförgylld mässing, skärm av grönmålad plåt, fotplatta av carraramarmor med pärlstav, sittande pudel, höj- och sänkbar skärm och ljushållare, lös manschett, höjd 34 cm, slitage, obetydliga nagg
LITTERATUR:
Karl Johanstidens konst, Lund 1999, sidan 336 jämför närmast identisk läslampa i Karl XIV Johans sovrum
2120
2016-12-07