Läslampa , Karl Johan

Läslampa , Karl Johan
Läslampa , Karl Johan
Läslampa , Karl Johan
Läslampa , Karl Johan
Läslampa , Karl Johan
Läslampa , Karl Johan
Läslampa , Karl Johan
Läslampa , Karl Johan

Klubbat för:

13000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

LÄSLAMPA, sannolikt stockholmsarbete, Karl Johan, för ett ljus, brännförgylld mässing, skärm av grönmålad plåt, fotplatta av carraramarmor med pärlstav, sittande pudel, höj- och sänkbar skärm och ljushållare, lös manschett, höjd 34 cm, slitage, obetydliga nagg

LITTERATUR:
Karl Johanstidens konst, Lund 1999, sidan 336 jämför närmast identisk läslampa i Karl XIV Johans sovrum

2120

2016-12-07