Ljuskrona av Haga-modell
Klubbat för:
150000 SEK
Utropspris
150 000-175 000 SEK
LJUSKRONA, gustavianskt stockholmsarbete, Haga-modell, för fyra ljus, stomme i brännförgylld mässing, behängd med droppar, kläppar, knappar, stjärnor och ovaler, uppsvängt krön, löst hängande mittstång med tre etage, kedjor med fönsterglas- och spindelbindning, ljusringen med L-formade ljusarmar, lejonmaskaroner, spröt med stjärnor och girlanger, pagodformad botten med pärlor, höjd 88 cm, smärre nagg
LITTERATUR:
Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 114 jämför ljuskronor av Haga-modell i Sophia Albertinas palats
2095
2016-12-07