Ljuskrona av Haga-modell

Ljuskrona av Haga-modell
Ljuskrona av Haga-modell
Ljuskrona av Haga-modell
Ljuskrona av Haga-modell
Ljuskrona av Haga-modell
Ljuskrona av Haga-modell
Ljuskrona av Haga-modell
Ljuskrona av Haga-modell
Ljuskrona av Haga-modell
Ljuskrona av Haga-modell
Ljuskrona av Haga-modell
Ljuskrona av Haga-modell
Ljuskrona av Haga-modell
Ljuskrona av Haga-modell
Ljuskrona av Haga-modell
Ljuskrona av Haga-modell
Ljuskrona av Haga-modell
Ljuskrona av Haga-modell

Klubbat för:

150000 SEK

Utropspris

150 000-175 000 SEK

LJUSKRONA, gustavianskt stockholmsarbete, Haga-modell, för fyra ljus, stomme i brännförgylld mässing, behängd med droppar, kläppar, knappar, stjärnor och ovaler, uppsvängt krön, löst hängande mittstång med tre etage, kedjor med fönsterglas- och spindelbindning, ljusringen med L-formade ljusarmar, lejonmaskaroner, spröt med stjärnor och girlanger, pagodformad botten med pärlor, höjd 88 cm, smärre nagg

LITTERATUR:
Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 114 jämför ljuskronor av Haga-modell i Sophia Albertinas palats

2095

2016-12-07