Ljuskrona barock sannolikt Frankrike
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
60 000-80 000 SEK
LJUSKRONA, barock, sannolikt Frankrike, för sex ljus, stomme i fragmentariskt förgylld brons, behängd med slipade och gjutna prismor i glas och bergkristall, pyramidform med kronformat krön, höjd 90 cm, skador, kompletterad, delvis borrad för el
LITTERATUR:
Käthe Klappenbach m.fl.: Kronleuchter mit Behang aus Bergkristall und Glas sowie Glasarmkronleuchter bis 1810, Stiftung Preussische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg, Berlin 2001, sidan 57 jämför ljuskrona i Stockholms slott
Christie´s, The European Connoisseur, London, 5 december 2013, lot 88 jämför ljuskrona i Louis XIV
2092
2016-12-07