Ljuskrona omkring 1800 sannolikt Berlin
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
60 000-80 000 SEK
LJUSKRONA, omkring 1800, sannolikt Berlin, för sex ljus, brännförgylld stomme i brons, behängd med droppar, kläppar, oktogoner, ovaler, piggar, pärlor och stjärnor, pagodformat krön med voluter och hängen, övre fall med bågar, genombruten kronring med dekor av bågar och akantus, faunmaskaroner, utsvängda ljusarmar med voluter, genombrutna droppskålar, urnformade ljuspipor, plymbotten med sparljus, avslutande pinjekotte, höjd 112 cm, smärre lagningar, nagg och slitage, något omarbetad
LITTERATUR:
Käthe Klappenbach m.fl.: Kronleuchter mit Behang aus Bergkristall und Glas sowie Glasarmkronleuchter bis 1810, Stiftung Preussische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg, Berlin 2001, sidan 318ff
2044
2016-12-07