Ljuskrona sengustaviansk Montgolfier
Klubbat för:
125000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för sex ljus, s k Montgolfier-modell, delvis brännförgylld stomme i mässing, behängd med carréer, droppar, markiser, navetter, oktogoner, ovaler, piggar och romboider, krönet med plym, kjol med piggar, sfär upphängd i kedjor, kronringen med dekor av maskaroner och växtornamentik, raka ljusarmar, bågar behängda med piggar, botten med avslutande pinjekotte, sparljus, höjd 116 cm, slitage, smärre skador och nagg, stommen med lagningar
Bröderna Joseph-Michel (1740-1810) och Jacques-Étienne Montgolfier (1745-1799), var franska uppfinnare som var de första som lyckades sända upp en varmluftsballong. Ljuskronans modell är inspirerad av bröderna Montgolfier och har formen av en uppochnervänd luftballong.
2043
2016-12-07