Ljuskrona sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
70 000-80 000 SEK
LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för 12 ljus, stomme i brännförgylld mässing, behängd med droppar, knappar, ovaler, piggar och romboider, krönt av plym, pagodformat krön med fleuronger, dragare med bågar, övre fallet med spröt och hängen, ljusringen med akantusknoppar och lejonmaskaroner, dubbla ljusarmar i form av siffran fem, ljuspipor med roulettedekor, droppbotten, sparljus, avslutande pinjekotte, lösa manschetter, höjd 100 cm, smärre nagg och slitage, dekorkompletteringar, borrade ljuspipor, droppskålar och sparljus omförgyllda med igensatta hål
2045
2016-12-07