Ljuskrona stockholmsarbete i empire

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

80 000-100 000 SEK

LJUSKRONA, stockholmsarbete i empire, för åtta ljus, brännförgylld stomme i mässing, behängd med droppar, ovaler och piggar, krönt av plym, övre ring med spröt och kjol, doserade kedjor, ljusringen med genombruten dekor av lagerkvistar och ormar, uppsvängda ljusarmar med växtornamentik, piggbotten, avslutande pinjekotte, höjd 125 cm, smärre nagg och slitage, ett mindre dekorelement saknas, en ljuspipa med lagning

2096

2016-12-07