Ljusstakar, 1800-talets första hälft porfyr
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
30 000-35 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets första hälft, östersjöarbete, monterade med brännförgylld brons, Blybergsporfyr från Elfdals Porphyrverk och rysk röd porfyr från Karelen, rund profilerad sockel, lagerkrans, runt postament krönt av urnformad ljuspipa med bladstav, höjd 16 cm
Materialet i ljusstakarnas postament är rysk röd porfyr från Karelen av samma typ som i Napoleons sarkofag i Invaliddomen.
2167
2016-12-07