Ljusstakar, 1800-talets första hälft porfyr

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-35 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets första hälft, östersjöarbete, monterade med brännförgylld brons, Blybergsporfyr från Elfdals Porphyrverk och rysk röd porfyr från Karelen, rund profilerad sockel, lagerkrans, runt postament krönt av urnformad ljuspipa med bladstav, höjd 16 cm

Materialet i ljusstakarnas postament är rysk röd porfyr från Karelen av samma typ som i Napoleons sarkofag i Invaliddomen.

2167

2016-12-07