Ljusstakar parisarbeten i empire

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

60 000-80 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, högklassiga parisarbeten i empire, matterad och polerad brännförgylld brons, i form av torchèrer, slät fotplatta, tassfötter med voluter, tresidigt postament, infattade glas med dekor av klassicerande kvinna med lyra i s.k. verre églomisé, akantushölstrad pelare med palmetter mot pikerad botten, krönt av klotformad ljuspipa, ena fotplattan med lacksigill, lösa manschetter, höjd 31,5 cm, folieringsskador, ett glas med lagningar och sprickor

LITTERATUR:
Marie-France Dupuy-Baylet: Les Bronzes Du Mobilier National 1800-1870, Dijon 2010, sidan 88f jämför kandelabrar av samma tillverkare i Élyséepalatset, Paris

2011

2016-12-07