Ljusstakar Regency efter Thomas Hopes design
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, Regency, efter Thomas Hopes design, brännförgylld och mörkpatinerad brons, postament med kymationbård, tripodfot med akantushölstrade tassar krönta av lejonhuvuden med vädurshorn, bladhölstrad ljuspipa, höjd 26 cm
LITTERATUR:
David Watkin & Philip Hewat-Jaboor, ed.: Thomas Hope - Regency Designer, London 2008, sidan 22 jämför interiörbild av Thomas Hope, sidan 390f jämför A.C.P Caylus plansch ur Recueil d´Antiquités égyptiennes, Etrusques, Grèques et Romaines (1752) respektive ett par bord från tidigt 1800-tal efter design av Thomas Hope
2008
2016-12-07