Ljusstakar sengustavianska

Ljusstakar sengustavianska
Ljusstakar sengustavianska
Ljusstakar sengustavianska
Ljusstakar sengustavianska
Ljusstakar sengustavianska
Ljusstakar sengustavianska
Ljusstakar sengustavianska
Ljusstakar sengustavianska
Ljusstakar sengustavianska
Ljusstakar sengustavianska
Ljusstakar sengustavianska
Ljusstakar sengustavianska

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, Fredric Ludvig Rungs art, parställda, brännförgylld och mörkpatinerad brons, carraramarmor, fyrkantig fotplatta med källning, rund pelare med kedjor och tofsar, krönt av stående karyatid, bladhölstrad droppskål, ljuspipa med band- och pärlstav, lösa manschetter, höjd 28 cm, smärre nagg och slitage, en droppskål omförgylld samt med lagning

2119

2016-12-07