Lotten Rönquist, Motiv från Capri
Klubbat för:
15000 SEK
Utropspris
18 000-20 000 SEK
LOTTEN RÖNQUIST
1864-1912
Motiv från Capri
Signerad och daterad L. Rönquist 95. Olja på duk, 35 x 61 cm.
.
Efter studier i Paris 1890 fortsatte Lotten Rönquist till Italien och Capri i Medelhavet. I likhet med konstnärer från hela Europa fängslades hon av ön med sitt speciella ljus, glittrande hav och vita klippor. Det är nu hennes måleri blommar ut i full kraft. Målningarna är ljusmättade och soliga. Just åren 1895-96 på Capri når Lotten Rönquist en konstnärlig formtopp innan hon återvänder till Sverige. 1895 målar hon exempelvis Båtstudie från Capri som ingår i Bohusläns Museums samlingar.
3024
2016-12-08