Manschettknappar 1 par guld Ryssland
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 14 k guld, stämplar kyrilliska bokstäver IP, oidentifierad mästare hos firma Morozov, Kejserlig Hovleverantör, S:t Petersburg 1908-17, rund platta, kejserliga ryska dubbelörnen med en gammalslipad briljant mot guillocherad blå emaljfond, kantdekor av rosenslipade diamanter, diameter ca 15 mm, vikt ca 14 g
PROVENIENS
Vera Sager, Sagerska huset Stockholm
2304
2016-12-07