Marcus Larson, Hav i månsken med fyr

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

MARCUS LARSON
1825-1864
Hav i månsken med fyr och brinnade båt
Signerad och daterad M Larson 1859. Olja på duk, 66 x 98 cm.
Intygad på baksidan: "Omstående målning är ett karaktäristiskt arbete av Marcus Larsson i stil och behandling överensstämmande med kända arbeten från den tid som anges i signaturen, Göteborg 1937, Axel L. Romdahl"
.
LITTERATUR
Axel Gauffin: Marcus Larsson - ett svenskt geni, 1943, jämför med målning avbildad på sidan 159

3085

2016-12-08