Matbestick, 24 stycken, 17/1800-tal

Klubbat för:

13000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

MATBESTICK, 24 delar, 1700-talets tredje kvartal och 1800-talets tredje kvartal, bestående av 12 knivar i stål med silvermonterade handtag i ebenholtz, varav sex stämplade EW under krona (Eric Westerbergs knivfabrik i Gusum 1752-1767), fem stämplade IH (Johan Halenius, Tunafors Järnbruk), en ostämplad, 12 gafflar i silver stämplade Lars Erik Bellander, Västervik 1864 (verksam 1860-1865), handtag i ebenholtz, längd gafflar 21 cm, knivar 24-25 cm, slitage, smärre torrsprickor

LITTERATUR:
Karin Forsberg: Gusums bruks historia 1653-1953, Stockholm 1953, sidan 107ff

2112

2016-12-07