Matservis, 1799 års modell, Rörstrand
Klubbat för:
46000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
MATSERVIS, 58 delar, 1799 års modell, Rörstrand, flintgods, polykrom dekor, stämplad RÖRSTRAND H, bestående av 14 flata mattallrikar, 14 djupa mattallrikar, två uppläggningsfat, två rektangulära saladièrer, en oval skål, en karott, två pastejterriner varav en med lock, en glassköljare, en gallerskål med fat, 20 frukttallrikar, två lock medföljer, mattallrikens diameter 25,5 cm, nagg, krackeleringar, smärre missfärgningar
PROVENIENS:
Familjen Hermelin, Gripenbergs slott
2113
2016-12-07