Matservis, Darte Frères, Paris
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
20 000-25 000 SEK
MATSERVIS, 44 delar, 1800-tal, Darte Frères, Paris, porslin, polykrom dekor av blåklint, guldbård, bestående av 32 flata mattallrikar, två tekoppar, 10 kaffekoppar, tallrikarnas diameter 24 cm, sprickor, enstaka delar med lagningar
PROVENIENS:
Kristineholms herrgård, Helgona socken, Nyköping
2130
2016-12-07