Servisdelar , "Flora Danica", 21 delar
Klubbat för:
45000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
SERVISDELAR, 21 delar, Danmark 1900-tal, "Flora Danica ", Den Kongelige Porcelainsfabrik, porslin, polykromt målad dekor av olika växter ur den danska floran, förgylld kantbård, märkta Royal Copenhagen, Denmark, bestående av 11 mattallrikar, fem frukttallrikar, en fruktkorg med fat, tre cremekoppar med lock och fyra fat, två saladièrer, modellnummer 3549, 3554, 3536, 3537, 3514, 3515, 3455, 3543, mattallrikarnas diameter 25 cm
2132
2016-12-07