Miniatyrporträtt av Jens Juel
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
15 000-18 000 SEK
JENS JUEL (Danmark 1745-1802), ett par miniatyrporträtt, signerade J. Juel, föreställande man iklädd vinröd rock och peruk och hans hustru iklädd blå mantilj och vit hätta, gouacher, ovala 7,5 x 5,5 cm, monterade i medaljong av mässing med inläggningar av rocailler mot svart lack, 8,5 x 7 cm, smärre slitage
2139
2016-12-07