Modell av Piperska palatset

Modell av Piperska palatset
Modell av Piperska palatset
Modell av Piperska palatset
Modell av Piperska palatset
Modell av Piperska palatset
Modell av Piperska palatset
Modell av Piperska palatset
Modell av Piperska palatset
Modell av Piperska palatset
Modell av Piperska palatset
Modell av Piperska palatset
Modell av Piperska palatset
Modell av Piperska palatset
Modell av Piperska palatset
Modell av Piperska palatset
Modell av Piperska palatset
Modell av Piperska palatset
Modell av Piperska palatset

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

MODELL av PIPERSKA PALATSET, barock, bemålat papper, trä, sannolikt glimmer i fönstren, bottenvåning märkt N.R.R. A.o 1699., samt under bottenplattan Den 7de Junij 1822 C Thorn, höjd 12, 13,5 x 11 cm, smärre skador och lagningar

Stockholms Auktionsverk tackar Magnus Green för värdefulla uppgifter i samband med katalogiseringen av detta föremål

Palatset uppfördes under 1690-talets andra hälft, sannolikt efter ritningar av dåvarande stadsarkitekten Nicodemus Tessin d.y., för greve Carl Piper. Takvåningen och våningsplanet ovanför taklisten tillkom på 1760-talet med Jean Eric Rehn som arkitekt.

Palatsliknande byggnad med två framskjutande flyglar som inramar en liten gård, där en dubbeltrappa leder upp till porten. Huvudfasaden är sju fönsteraxlar bred och över källarvåningen reser sig tre våningar. Byggnaden utstrålar tyngd och massivitet. Den präglas av en stram arkitektur med genomgående pilastrar i de två övre våningarna, vilket går tillbaka Palladios kolossalordning. Markvåningen med rusticering, dvs. kvadermur med försänkta fogar. Över en kornisch reser sig ett högt valmat mansardtak med fönster, när man lyfter av taket en detaljerad framställning av takstolarna. I den översta vången en stor, centralt placerad festsal med välvt innertak. Rummets väggar rytmiseras av pilastrar och dörröppningarna är placerade inom grunda nischer. Palatsens rum pryds av dekorerade barockspislar och kakelugnar med målade ornament. Byggnadens alla våningsplan, som går att lyfta ur, är försedda med mellanväggar, dörr- och fönsteröppningar och trappor. Till och med källarvåningens numrerade valv är löstagbara. En trappa, under huvudportalen, leder ner till själva källarvåningen.

Modellen är sannolikt tillverkad i samband med ett byggnadsprojekt. Den är dels märkt 1822, men har också en liten märkning inne på trappan N.R R Ao 1699., sannolikt året för modellens tillkomst. Den skulle möjligen kunna vara utförd av någon ansluten till Bygg- och Timmermansämbetet eller Murmästarämbetet. Inom båda dessa skrån skulle en blivande mästare kunna förfärdiga en ritning av ett hus. Den skulle även kunna vara tillverkad av någon i kretsen kring Nicodemus Tessin d.y., eller åtminstone någon med god skolning inom arkitektur. Husmodeller från 1600-talet är tämligen sällsynta, i Skokloster slott finns en modell av själva slottet. Den är från 1600-talets mitt och förmodligen utförd av Barthel Volkland. I samma samlingar finns också en modell av Gripenbergs slott, antagligen använd som byggnadsmodell vid uppförandet av slottet.

2137

2016-12-07