Nattljusstakar 1 par silver S:t Petersburg

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

NATTLJUSSTAKAR med LJUSSLÄCKARE, 1 par, av Axel Hedlund, S:t Petersburg 1799-1826, rund skålform, hänkel med bevingat djurhuvud, konformade ljussläckare, diameter ca 12,5 cm, vikt ca 670 g, i botten graverat TE: No 19 samt stämplat "19." resp. "183", smärre bucklor, liten bristning vid ett hänkelfäste

Axel Hedlund fick sitt mästerstycke godkänt i Stockholm och flyttade till S:t Petersburg år 1799. Han hade stora beställningar till Hovkontoret, bl. a. guldservisen till tsarevitj och serviser till Vinterpalatset.

PROVENIENS

2207

2016-12-07