Nils Kreuger, Höst - Motiv från Kastellholmen
Klubbat för:
75000 SEK
Utropspris
40 000-45 000 SEK
NILS KREUGER
1858-1930
Höst - Motiv från Kastellholmen
Signerad och daterad N. Kreuger 1921. Tusch på olja på pannå, 61 x 99 cm.
.
PROVENIENS
Bankkamrer Ragnar Lidman, Äppelviken (enligt påskrift på baksidan i gåva 1932 av konstnärens dotter Bessie Kreuger)
Bukowski Auktioner, auktion 458, Internationella vårauktionen, våren 1988, katalognr 128
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 1992, katalognr 4208
.
UTSTÄLLD
Christian Eriksson och Nils Kreuger, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1928, katalognr 357
.
LITTERATUR
Kjell Boström: Nils Kreuger, Stockholm 1948, upptagen i katalogen sidan 286, katalognr 592
3076
2016-12-08