Nils Kreuger, Kvarnbacken vid Brännkyrkagatan
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
18 000-20 000 SEK
NILS KREUGER
1858-1930
Kvarnbacken vid Brännkyrkagatan, Stockholm
Signerad och daterad N Kreuger 1922. Olja på pannå, 46,5 x 38 cm.
Påskrift på baksidan: Kvarnbacken Maria, invid Brännkyrkagatan, augusti 1922
.
UTSTÄLLD
Christian Eriksson och Nils Kreuger, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1928, katalognr 367
.
LITTERATUR
Kjell Boström: Nils Kreuger, Stockholm 1948, upptagen i katalogen sidan 287, katalognr 602
3029
2016-12-08