Odd Nerdrum, Flicka med rött hår

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

400 000-500 000 SEK

ODD NERDRUM
född 1944
Pike med rodt hår/Flicka med rött hår
Signerad O.N. Olja, 65 x 60 cm.
Utförd 1966
Inskription på baksidan
.
PROVENIENS
Odd Nerdrum, Paris
The Nerdrum Institute
.
LITTERATUR
Stiftelsen Modums Blaafarvevaerk: Anders Zorn Odd Nerdrum Malerkongene 2011, avbildad i färg sidan 97
.
.
Odd Nerdrum är en norsk konstnär som beskriver sig själv som en figurativ kitsch-konstnär, men kan också beskrivas som en modern klassicist med förebilder från den äldre konsthistorien.
Redan vid sin första samlingsutställning 1964 på Kunstnersforbundet i Oslo särskilde sig Nerdrums föreställande och tunga måleri från de andra unga deltagarnas. Det rådande stilidealet på 1960-talet tilltalade honom inte och han blickade snarare mot konsthistorien och strömningar som romantiken, historiemåleriet och 1600-talets chiaroscuromåleri med Rembrandt och Caravaggio som förebilder.
I början av sin karriär skildrade han samhällsfrågor i dramatiskt vardagsrealistiska målningar som Flyktingar på havet från 1977 och och i ett av hans mest kända och kontroversiella verk, Mordet på Andreas Baader (1977-78) skildrar han den tyske terroristen som ett offer för samhällets maktutövning. Verket visar en storslagen scen där en halvnaken, utsträckt och närmast Kristus-lik figur, den tyske vänsterterroristen som enligt officiella källor begick självmord, blir skjuten i bakhuvudet av en kostymklädd man. Bilden är virtuost utförd, såväl kompositionsmässigt som tekniskt, och målningen betraktas idag som ett av Norges viktigaste politiska konstverk.
Från 1980-talet skapar han en mytisk bildvärld där det ofta råder en apokalyptisk stämning och där människofigurerna verkar komma från en annan tidsepok. De är ofta nakna och klädda i hudar och de rör sig i skymningslandskap med associationer till isländsk natur. I spänningen mellan undergång och nytt liv skapar han verk som Gryning (1990) som nu finns i den avlidne artisten David Bowies samling.
Nerdrum har också utfört många porträtt och självporträtt varav det mest kända i Sverige är Självporträtt med gyllene särk (1997) föreställande honom själv med erigerad penis.
Nerdrum som i perioder haft ett ansträngande förhållande till den offentliga konstkritiken och delar av det norska konstetablissemanget började 1997 att benämna sin konst för kitsch och sig själv som kitschmålare.
Idag är Odd Nerdrum en av Norges mest kända konstnär både nationellt och internationellt sett. Han förblir en provokatör i Norge och en utmanande röst i den samtida konsten.

Den aktuella målningen Pike med rodt hår (Flicka med rött hår) målar Odd Nerdrum när han är 22 år gammal.
Den unga modellen har återgivits i halvfigur med kroppens övre del naken. Hennes ansikte som hon lutar bakåt är inramat av ett rött lockligt hår som vid främre hårfästet har en knuten blå rosett.
Både de nakna brösten och hennes blick fångar betraktarens uppmärksamhet. Hennes blick är både utmanande och samtidigt allvarlig, som kanske kan tolkas som längtan. Odd Nerdrum tycks ha fångat henne i stunden, som om ögonblicket då han betraktat och avbildat henne frusit till och tiden stannat. Helhetsintrycket präglas av en privat intimitet.

3215

2016-12-08