Olof Arborelius, Bondgård i Dalarne
Klubbat för:
75000 SEK
Utropspris
80 000-100 000 SEK
OLOF ARBORELIUS
1842-1915
Bondgård i Dalarne
Signerad och daterad Olof Arborelius Stockholm 1879. Olja på duk, 73 x 118 cm.
PROVENIENS
Fröken Thilden Nordenson, Stockholm
UTSTÄLLD
Olof Arborelius minnesutställning, Nationalmuseum, Stockholm 1943, katalognr 101 (feldaterad i katalogen)
3048
2016-12-08