Pehr Hilleström, Syende dam
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
175 000-200 000 SEK
PEHR HILLESTRÖM
1732-1818
Syende dam
Signerad och daterad Pehr Hilleström f. 1800. Olja på duk, 52 x 44 cm.
Förgylld gustaviansk ram
Kopia av brev, från Gerda Cederblom till grevinnan Hamilton, daterat 15.X.1926 medföljer
PROVENIENS
Grevinnan Marianne Hamilton, née Hegardt (1865-1939), Höglunda, Latorpsbruk, Örebro
därefter i arv till dottern Hedvig Augusta Charlotta Hamilton (1893-1981) gift med kapten Gunnar Vilhelm Probus af Sillén (1888-1987)
därefter i arv fram till nuvarande ägare
LITTERATUR
Gerda Cederblom: Pehr Hilleström som kulturskildrare I, Uppsala 1927, omnämnd som katalognr 219 med följande text:
"I ett kabinett i grågrönt sitter en ung dam, iklädd vit empiredräkt av siden med mörkgrönt skärp och dito hårband, och syr på ett blekrött tygstycke. Hon håller högra handen med synålen lyftad och talar med en kammarjungfru, som är på väg ut genom en dörr till vänster i fonden men vänder sig om för att säga något till den innevarande. Kammarjungfrun bär gul kjol och svartbrun schal med ljusblå bård samt vitt huvudkläde".
Osvald Sirén: Pehr Hilleström d.ä. - Väfvaren och Målaren - Hans Lif och Hans Värk, Stockholm 1900, omnämnd i den beskrivande förteckningen som nr 182 på sidan 230 (med titeln: Vid sömmen): "Interiör af ett enkelt rum. En dam sitter vid sin sömmad och talar vid en annan, som är på väg ut genom dörren, men vänder sig om för att säga något till den innevarande"
3023
2016-12-08