Rökelsekar empire Frankrike
Klubbat för:
60000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
RÖKELSEKAR, ett par, parisarbeten i empire, Claude Galles art, matterad och polerad brännförgylld brons, postament på fötter, basen med akantusbård, rombformade fält med emblem av fåglar, krönande urna med akantushölstrad bas, uppsvängda hänklar med växtornamentik, på livet med offersceneri till Pans ära, mynning och lock med genombruten dekor, krönt av pinjekotte, höjd 43 cm, slitage, mindre dekorbortfall
LITTERATUR:
Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, sidan 363f jämför rökelsekar och urnor tillskrivna Claude Galle
Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, sidan 327 jämför ett par pendyler i form av urnor i Thomires modell
2047
2016-12-07