Saltkar sengustavianska porfyr
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
20 000-25 000 SEK
SALTKAR, ett par, sengustavianska, Gammelklitt från Elfdals Porphyrverk, brännförgyllda monteringar i brons, rund form, kannelerad sarg med tre tassfötter, diameter 6 cm, enstaka nagg
UTSTÄLLD:
Porfyr - En utställning kring föremål från Älvdalens Gamla Porfyrverk, Stockholm 1985-1986, nr 144
LITTERATUR:
Hans Sundblom, m.fl.: Porfyr, utställningskatalog, Stockholm 1985, sidan 94, nr 144 avbildade
2164
2016-12-07