Saltkar sengustavianska porfyr

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

20 000-25 000 SEK

SALTKAR, ett par, sengustavianska, Gammelklitt från Elfdals Porphyrverk, brännförgyllda monteringar i brons, rund form, kannelerad sarg med tre tassfötter, diameter 6 cm, enstaka nagg

UTSTÄLLD:
Porfyr - En utställning kring föremål från Älvdalens Gamla Porfyrverk, Stockholm 1985-1986, nr 144

LITTERATUR:
Hans Sundblom, m.fl.: Porfyr, utställningskatalog, Stockholm 1985, sidan 94, nr 144 avbildade

2164

2016-12-07