Sekretär sengustaviansk av Gottlieb Iwersson
Klubbat för:
135000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
GOTTLIEB IWERSSON (mästare och hovschatullmakare i Stockholm 1778-1813, slottssnickare omkring 1784), sekretär, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, etikettsignerad, fanerad med mahogny, förgyllda beslag, lådinredning bakom klaff med inläggningar av mässingslister och linsbeslag, lådor med mässingslister, konstruktionen med fyllningar mellan lådorna, rundade hörn med kannelering och droppbeslag, sidorna med bärhandtag, avsmalnande ben med fothylsor, skiva i kolmårdsmarmor, nycklar medföljer, höjd 123, 94 x 48 cm, obetydligt slitage och lagningar, smärre torrspricka
PROVENIENS:
Häringe slott, Södermanland
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 196 avbildad
2004
2016-12-07