Sekretär sengustaviansk av Gottlieb Iwersson

Klubbat för:

135000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

GOTTLIEB IWERSSON (mästare och hovschatullmakare i Stockholm 1778-1813, slottssnickare omkring 1784), sekretär, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, etikettsignerad, fanerad med mahogny, förgyllda beslag, lådinredning bakom klaff med inläggningar av mässingslister och linsbeslag, lådor med mässingslister, konstruktionen med fyllningar mellan lådorna, rundade hörn med kannelering och droppbeslag, sidorna med bärhandtag, avsmalnande ben med fothylsor, skiva i kolmårdsmarmor, nycklar medföljer, höjd 123, 94 x 48 cm, obetydligt slitage och lagningar, smärre torrspricka

PROVENIENS:
Häringe slott, Södermanland

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 196 avbildad

2004

2016-12-07