Sengustaviansk ampel

Sengustaviansk ampel
Sengustaviansk ampel
Sengustaviansk ampel
Sengustaviansk ampel
Sengustaviansk ampel
Sengustaviansk ampel
Sengustaviansk ampel
Sengustaviansk ampel

Klubbat för:

19000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

AMPEL, sengustavianskt stockholmsarbete, för fyra ljus, brännförgylld brons, takfäste med plym, kedjor i mässing och romboider, stomme med fasetterade bågar krönta av lejonmaskaroner respektive ljuspipor med lösa manschetter, behängd med olikslipade prismor av droppar, ovaler, piggar och romboider, skål i koboltfärgat glas, sparljus, botten med akantusbeslag och pinjekotte, höjd 85 cm, smärre lagning och slitage, nagg, enstaka prismor saknas, skålen 1800-tal

PROVENIENS:
Grevinnan Marianne Hamilton, född Hegardt (1865-1939), Höglunda, Latorpsbruk, Örebro
därefter i arv till dottern Hedvig Augusta Charlotta Hamilton (1893-1981) gift med kapten Gunnar Vilhelm Probus af Sillén (1888-1987)
därefter i arv fram till nuvarande ägare

2053

2016-12-07