Sengustaviansk byrå av Isac Löfgren
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
ISAC LÖFGREN (mästare i Stockholm 1804-1816), byrå, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad med mahogny, förgylld träskuren dekor, förgyllda beslag, sargen med tandsnitt, rak form, avsmalnande pilastrar krönta av karyatider, sköldformade nyckelbössningar, skulpterade fötter med bladhölstrade tassar, märkt med rödkrita Baron Strömsholm, höjd 92, 136 x 56 cm, smärre lagningar
PROVENIENS:
Märkningen "Strömsholm" syftar troligen på Arméns Kör- och Ridskola som grundades 1868 och förlades till Strömsholms slott.
LITTERATUR:
August Hahr: De svenska kungliga lustslotten, Stockholm 1899, sidan 779 jämför snarlik byrå i hertiginnans sängkammare på Haga slott
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 257 jämför chiffonjé signerad Isac Löfgren
Isac Löfgren var en av de få lärlingar som fick möjlighet att gå i lära hos den främsta bland svenska möbelsnickare, Georg Haupt och vidare hos änkan Sara Haupt, mellan åren 1782-1787. Löfgren blev ämbetsmästare våren 1804 och var verksam fram till sin död 1816. Hans arbeten präglas av hög kvalitet i material och utförande, möblerna har ett personligt uttryck som blivit ett signum för mästaren.
Under 1800-talets andra hälft användes Strömsholms slott mycket lite och det fanns ingen utstationerad tjänsteman på hovmannanivå. Det är nog snarare troligt att "Strömsholm" syftar på Arméns Kör- och Ridskola som grundades 1868 och förlades till Strömsholm. Kavalleriet var en ytterst adlig verksamhet och man hittar med all säkerhet ett antal friherrar bland såväl officerskåren som kadetterna.
2058
2016-12-07