Sengustavianska salsstolar
Klubbat för:
120000 SEK
Utropspris
80 000-100 000 SEK
SALSSTOLAR, 10 stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, varav fyra signerade MLB (Melchior Lundberg d.ä. stolmakare i Stockholm 1774-1812/16), träskuren dekor, uppsvängd rygg med dekor korslagda blomsterkvistar, genombruten kopplad ryggbricka med blomsterhänge, svängda konturerade sarger, hörnfleuroner, avsmalnande kannelerade ben, H-kryss, bemålade, smärre lagningar, en senare framsarg, enstaka med individuella drag
LITTERATUR:
Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, sidan 126ff jämför snarlika stolar
2051
2016-12-07