Sengustavianska torchèrer av Pehr Ljung
Klubbat för:
55000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
PEHR LJUNG (ornamentsbildhuggare i Stockholm 1743-1819, kunglig hovbildhuggare 1788), ett par torchèrer, högklassiga sengustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och bronspatinering, tripodsocklar med marmorimitation, akantushölstrade tassfötter, dekor av akantus, kymation, lagerblad och pinjekotte, spiralvriden pelare krönt av lotusklocka och ekollon, godronnerad platta, höjd 196 cm, smärre dekorskador, lagningar och sprickor
Jämför två par gueridoner, i Nationalmuseums samlingar, tillskrivna Pehr Ljung, inventarienummer NMK 4/1916 & NMK 5/1916
PROVENIENS:
Tidigare i samlingarna på skånskt herresäte
LITTERATUR:
Bo Vahlne: Nyinredningen av Rosersbergs slott 1797-1818, Stockholm 1988, sidan 242f jämför gueridon utförd av Pehr Ljung på 1790-talet i H.M. Konungens samlingar
Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 214, nr 64, jämför torchère sannolikt tillverkad av Pehr Ljung i samlingarna på Stockholms slott
2005
2016-12-07