Sengustavianska torchèrer av Pehr Ljung

Klubbat för:

55000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

PEHR LJUNG (ornamentsbildhuggare i Stockholm 1743-1819, kunglig hovbildhuggare 1788), ett par torchèrer, högklassiga sengustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och bronspatinering, tripodsocklar med marmorimitation, akantushölstrade tassfötter, dekor av akantus, kymation, lagerblad och pinjekotte, spiralvriden pelare krönt av lotusklocka och ekollon, godronnerad platta, höjd 196 cm, smärre dekorskador, lagningar och sprickor

Jämför två par gueridoner, i Nationalmuseums samlingar, tillskrivna Pehr Ljung, inventarienummer NMK 4/1916 & NMK 5/1916

PROVENIENS:
Tidigare i samlingarna på skånskt herresäte

LITTERATUR:
Bo Vahlne: Nyinredningen av Rosersbergs slott 1797-1818, Stockholm 1988, sidan 242f jämför gueridon utförd av Pehr Ljung på 1790-talet i H.M. Konungens samlingar
Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 214, nr 64, jämför torchère sannolikt tillverkad av Pehr Ljung i samlingarna på Stockholms slott

2005

2016-12-07