Sigillsamling, 1800-tal, adliga ätten Blomstedt

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

SIGILLSAMLING, 1800-tal, bestående av sju sigill samt personliga utensilier, sigill, 18 k guld, carneol med adliga ätten Blomstedts vapen, godronnerad form, höjd 32 mm, sigill, 18 k guld, Stockholm, järnstamp med adliga ätten Blomstedts vapen, pressad blomdekor, höjd 34 mm, sigill, 18 k guld, Stockholm 1817, ograverad stamp av agat, grepp i form av örn, 48 mm inkl hänkel, sigill, 18 k guld, Stockholm, ograverad stamp av heliotrop, räfflad dekor, höjd 34 mm, sigill, 14 k guld, ograverad stamp av heliotrop, godronnerad form, höjd 45 mm inkl hänkel, sigill, 18 k guld, med graverade intialer, grepp i form av franska liljan, höjd 20 mm, sigill, gulmetall, ograverad stamp av heliotrop, grepp i form av vildsvin, höjd 27 mm inkl hänkel, champagnevisp, 14 k guld, utfällbar, längd 85-140 mm, tandpetare, 18 k guld, svensk importstämpel, utfällbar, längd 60-90 mm, penna, 18 k guld, svensk importstämpel, längd 85 mm, smärre bristningar ch lagningar

PROVENIENS:
Enligt uppgift greve Magnus Stenbock (1911-2007), Herrborum, S:t Anna socken, Östergötlands län

2140

2016-12-07