Skål med lock, miniatyrdryckeskanna Ryssland
Klubbat för:
7500 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
SKÅL MED LOCK och MINIATYRDRYCKESKANNA, skål med lock stämplad Moskva 1793/1794, oval, välvt lock med blomknopp, två vridna hänklar, ca 13,5x8,7 cm, höjd ca 7,5 cm, vikt ca 200 g, obet. bucklor, ostämplad kanna, cylindrisk på 3 kulfötter, välvt lock, punsad och ciselerad dekor av rocailler, delvis förgylld, på locket graverade kyrilliska bokstäver RZ, i botten graverad kyrillisk text och årtal 1794, höjd 5 cm, vikt ca 55 g
PROVENIENS
2205
2016-12-07